מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך

נר חנוכה - מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך

 

מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך

ברוח הדברים הללו ולאור חנוכה המתקרב אחת האמונות שלי היא כי מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך“, (הציטוט מיוחס לרבנו בחיי, וגם לבעל שם טוב).

להאיר לעשות טוב ולהנהיג אם שלושה דברים קשורים. אינני מוכנה לקבל מנהיגות ששואפת לעשות רע כלגיטימית, רק זו השואפת למקסם את האושר של הציבור.

ולכן “מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך” הוא משפט כה חשוב. משמעותו בעיני איננה בתוצאה אבסולוטית ומוחלטת של מיגור החושך והרע שבעולם, זה חזון אך זו אינה מציאות אפשרית, בעתקופות קשות אני חוששת שאולי סך הרוע הוא קבוע, כמו גם סך הטוב שבעולמנו, קרי לא ניתן לשנות את היחס ביניהם.

החשיבות של “מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך” היא בדרך חיים מתוך בחירה יומיומית, קשה ובלתי מתפשרת, להיות בצד המואר של העולם, ובמקביל גם של עצמנו. להימנע ככל הניתן משנאת חינם, לעשות טוב – זה כל הסיפור.

הבחירה הזו אינה קלה, ואינה פופולרית, והיא מחייבת חתירה למודעות עצמית, לעצמנו, להתנהלות שלנו בראש וראשונה כבני אדם, במשפחה, בין החברים, וכמובן בעבודה כמנהלים ומנהלות; כמובילים ומנהיגות.

הישגים בתחומי הניהול, הובלת שינויים, הצלחות עסקיות או חברתיות חייבות גם לכלול מימוש של העיקרון של “מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך”. זהו משפט שמתאר את נצחון העוצמה והרוח האנושית על הכוח להרע. הניצחונות היחידים האמתיים בעיני הם אלה הכוללים את ניצחונה של הרוח האנושית. רוח זו חמושה באמונה ובלכידות הפנימית היא גם זו שניצחה את אויבנו בחנוכה.

 זו הסיבה שבחשיבה על המפלגה בה אבחר אני שואלת את עצמי האם יש מנהיגות שתדע להובילנו בדרך המוארת יותר מאשר בדרך החשוכה. אחפש מפלגה שראשיה ידעו להימנע משנאת חינם; שיזכרו, בצד הביצור של ביטחוננו, לחתור להסדר עם שכנינו; שלא ירתעו לחפש ולעשות את הטוב למען כלל הציבור, בהיבטי כלכלה בשירות החברה ולא להפך.

 צריך שכל איש ידע ויבין

המשפט המורכב של הרב קוק מתחבר לזאת. הרב קוק אמר ‘צריך שכל איש ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו ואין איש שאין לו נר. צריך שכל איש יבין שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, להדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר לעולם כולו‘, (ראו פירוש בבלוג האישי שלי).

דברי הרב קוק מסמלים בעיני את הייעוד של העם היהודי ושל מדינת ישראל – להאיר את העולם – להיות אור לגויים. לשם כך עלינו להיות מלוכדים, לזכור ש”אהבת לרעך כמוך” הוא כל התורה על רגל אחת. לאורם של נרות חנוכה אני מאחלת לנו שנגיע למצב שבו עולמנו אכן יואר באור הנר שבתוכנו, למעננו ולמען הדורות הבאים, ושנעשה טוב – בכל מקרה

חג חנוכה שמח,

שלכם ובשבילכם,

ד”ר מיכל חמו לוטם

עודכן ב 2015

חנוכה 2014 – מלחמת בני אור בבני חושך?

פירוק הממשלה (מסיבות גלויות ובעיקר סמויות) יצר קרב נרטיבים בין המפלגות. כל צד עושה ניסיון להראות כי הוא שייך ל”טובים” ל”צודקים”, שפעלו ויפעלו עבור המדינה.

יש בזה דימיון לחג החנוכה, העומד תמיד בסימן של מלחמת בני אור בבני חושך, מאבקם של הטובים ברעים. התפיסה הזו יוצרת דיכוטומיה לפיה העולם מחולק לשני מחנות שונים והפוכים.

אך המציאות אינה כזו.

בכל אחד מאיתנו שוכנים זה לצד זה החלקים המוארים בצד החלקים החשוכים. החוכמה והאתגר הם לשאוף בכל העת להתחבר לחלקים הגבוהים יותר המצויים בכל אחד מאתנו.

במי לבחור? – תלוי מי אתם ומה הערכים והאמונות שלכם

הבחירות מעמידות אותנו בצורך לבחור מפלגה ומנהיגות שיובילו את מדינת ישראל. המפלגות והעומדים בראשיהם מאמינים באמת ובתמים בצדקת דרכם ולכן בחשיבות שהם יהיו אלה שיובילו את המדינה.

אבל האמת היא שכמו שאין תשובות נכונות וחד משמעיות לשאלה מי אשם בפירוק הממשלה. גם אין תשובות מוחלטות לשאלה במי לבחור. אין החלטה נכונה, יש רק הזמנה לבחון מחדש ולעומק מי אתם ומה הערכים שלכם. אז ניתן לחשוב מי המנהיגות הנבחרת שתיצג בצורה הטובה ביותר את הערכים והאמונות הללו. כי גם קהילות ועמים, כמו בני אדם, צריכים שוב ושוב לבחור את דרכם – האם היא בעיקרה באור או שרובה בחושך.

Photo: Inspire-Lightmy fire, by C/N N/G, Flickr, modified, used under Creative Commons rights.

2 תגובות
 1. אתי לכוביצקי-גריף
  אתי לכוביצקי-גריף אומר:

  בורקר טוב מיכל
  פגשתיך באוירון,בדרכנו לארץ. דברנו על שאני חושבת לכתוב על
  הורי , שנות העשרים של המאה שעברה. אני בתהליך כתיבה.

  קראתי את מאמרך על הבחירות.מענין,וכתוב יפה מאד.
  אני נמצאת בתל-אביב. אוהבת להיות בארץ. אך, מצטערת על
  המצב הפוליטי, המדאיג. אין בו חזון….רק רצון-אישי!
  חג אורים שמח ,מאחלת שעמו יבוא אור חדש,שיאיר את דרכו של מנהיג בעל חזון!

  תודה על שהמרצת אותי להעלות את סיפורי על הכתב.
  חיבוק אתי

  הגב
  • ד"ר מיכל חמו לוטם
   ד"ר מיכל חמו לוטם אומר:

   אתי יקרה,
   אני שמחה לשמוע שספרך קורם עור וגידים,
   וכן – גם אני מודאגת מהמצב בישראל, לכן כתבתי שני מאמרים על “מדינה בסכנה” הקמתי את המכון למנהיגות וממשל בג’וינט, ואני ממקימות תנועת “נשים עושות שלום”.
   מאחלת לך חג אורים שמח, סיפוק והרבה בריאות

   הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*