מעשה המנהיגות

יום השואה  2012

מוקדש לאבי, אברהם חמו, שלימד אותי בהתנהלותו ובדוגמה אישית מעשים של מנהיגות מהם.

 פעמים רבות מידי מדברים על מנהיגים. על התכונות שלהם. על היכולות שלהם. עלי האישיות שלהם. היום אני רוצה להאיר את הנושא באור אחר – חשוב הרבה יותר. אני רוצה לדבר על ‘מעשה המנהיגות’.

ראשית כי המנהיגות היא קודם כל עשייה. היא לא ניכרת במילים, אלא בפעולה במציאות.

שנית כי מרבית המקרים של שינוי הובלו על ידי אנשים אלמוניים, שעשו מעשה של מנהיגות. מעשה זה יכול להיות חד פעמי, להימשך שבוע, חודש, שנה או עשור. מעטים, אם בכלל, מנהיגים לכל אורך חייהם.

 מה מאפיין את מעשה המנהיגות – הוא כרוך באומץ

הרבה פעמים מעשה המנהיגות דורש תעוזה, אומץ, נכונות להחשף ללעג, לקיתונות של בוז. הוא לא מעשה פופולרי או פופוליסטי. ואין כמו הסרטון הבא להדגים את כמות התעוזה שמעשה המנהיגות דורש. אין כמו הסרטון הבא בטד להמחיש מעשה מנהיגות, וכמה הוא קשה, למרות שבמקרה הנל – פשוט.

פעמים מעשה המנהיגות כרוך גם בנכונות לסכן חיים. כל לוחם, כבאי ושוטר שפורץ בקרב או פורץ לבית בוער או יוצא להציל לכודים בפיגוע נחן באומץ פיזי, ועושה מעשה מנהיגות שאין כמוהו.

דוגמה רלבנטית להיום, יום השואה, היא מרדכי אנילביץ שצמח בתנועות הנוער, והוביל את מרד גטו ורשה. מנהיג צעיר בן 24 שמעשה המנהיגות שלו ומותו במרד גטו ורשה נחרטו בהיסטוריה של עם ישראל. חייו היו קצרים, אך מנהיגותו פורצת, והוא הפך לסמל האומץ וההקרבה של השואה.

מעשה המנהיגות לרוב נובע מערכי ליבה ויסוד

אנילביץ במכתבו האחרון כתב לחברו ” היה שלום, יקירי. אולי עוד נתראה. העיקר: חלום חיי קם והיה. זכיתי לראות הגנה יהודית בכל גדולתה ותפארתה”. ואכן כמו מרדכי אנילביץ, מעשי מנהיגות רבים נובעים מהאידיאלים והערכים הכי בסיסיים. זה ניכר במקרים של אומץ חברתי ובמצבי האומץ הפיזי.

אבי, אברהם חמו, פרץ לבית בוער בחיפה והציל שלושה ילדים, בתפקידו כשוטר. זוהי גבורה. זה מעשה מנהיגות שאין שני לו, ולעיתים רבות אני תוהה מה עבר בראשו של אבא שלי, שהיה אז אבא של שני ילדים קטנטנים, כשסיכן את חייו לטובת ילדים אלמונים.

והרוב המוחלט של המעשים המדהימים הללו אינו ידוע כלל. אפילו הגנה של ילד אחד על ילד שקבוצת ילדים נטפלים אליו היא מעשה מנהיגות. זה קורה כל הזמן. לכם, לשכן שלכם, לילדיכם ולהוריכם. 

מעשה מנהיגות: הגברת בצילום הקימה בתל אביב את “בית אלי” לאנשים שהמערכת לא יודעת לתת להם פתרונות

לעיתים מעשי המנהיגות נובעים ממצוקה או אילוץ

לעיתים המציאות מגלה בבני אדם כוחות חבויים. הדוגמה רלבנטית למעשה מנהיגות שנולד ממצוקה הוא המעשה של דפני ליף. וקדמה לה ויקי כנפו. המחאה החברתית של קיץ 2011 החלה במעשה מנהיגות פשוט של אישה צעירה אחת. בבחינת גפרור שהצית גחלים שרחשו כבר שנים מתחת לפני השטח.האם ליף תהיה מנהיגה לשנה או מנהיגה לטווח ארוך – איש אינו יודע.

גם נועם שליט גילה בעצמו כוחות מנהיגות מול מצוקה אינסופית, כוחות שגרמו לו להחליט לשנות כיוון. הוא גילה את המנהיגות שבתוכו. והחליט שהוא רוצה יכול וצריך להמשיך ולהקדיש מיכולותיו לציבור. זו אינה בחירה קלה.

מעשה המנהיגות הוא השיעור הטוב ביותר למנהיגות

הויכוח על פיתוח מנהיגות הוא עתיק יומין.האם ניתן ללמוד מנהיגות? לדעתי באופן חד משמעי – לא. האם ניתן לפתח אותה? אין לי ספק שכן.

אך מנהיגות, כמו שחייה, לא לומדים בהתכתבות. היא נלמדת רק מהתנסות. מנהיגות לומדים בעצם מעשה המנהיגות. מנהיגים לומדים להנהיג בעשייה, במעשים משני מציאות המובילים לעתיד חדש. ניהול מקיים את הקיים, מנהיגות פורצת ויוצרת עתיד חדש. ויש הרבה מאד מנהיגים נפלאים בישראל.

וכיון שלכל אחד יש את זה,

וכיוון שאין לנו ארץ אחרת – לכו על זה.

פשוט עשו את הדבר הנכון תמיד…..

2 תגובות
 1. שרה
  שרה אומר:

  עולם ומלואו כאן. ובאשר לאביך כמנהיג, מנהיגות אכן נחשפת במעשים קטנים כגדולים, במעשים מתוכננים ובמעשים המתהווים כאן ועכשיו ופתאום. ומה עט שהצגת כאן, התפוח הבשיל פה בעץ פורה ומפרה במנהיגות, יישר כח לעץ על תפוחו. ואני לא אחת חושבת כמו שכאן את חולקת, מנהיגות היא עננים של אישיות ונסיבות, של כשרים ומיומנויות שעוצמתם מגיחה באמת, בפשטות ,במין טבעיות , כפתרון למציאות נוכחת. וכשמת ונשנים בה לאחור נראית שלמה ונכונה ואיך שהוא בזמן הופעתה לא האחת וודאית ומותאמת

  הגב
  • ד"ר מיכל חמו - לוטם
   ד"ר מיכל חמו - לוטם אומר:

   שרה יקרה, תודה על המילים, ואכן את צודקת, יש אכן דרכים רבות לעשות טוב, ובעיני מנהיגות היא קודם כל זה – לעשות את הטוב למען בני אדם, ברמה הכי בסיסית, ולכן אני חושבת הרבה על עצם המעשה. שבוע טוב שיהיה, לכולנו, בידידות,מיכל

   הגב

פינגבקים וטרקבקים

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*