מנהיגות נשים – סגנון ויתרונות

בתמונה מימין לשמאל: איה עזריאלנט מעצבת התכשיטים, האלופה במיל אורנה ברביבאי, אנוכי, סיגל אדר, וד”ר וחה”כ לשעבר רחל אדטו, באירוע “מנהיגות נשים ארוכה הדרך.

__________________

הרגשתי את העוצמות של מנהיגות נשים באירוע “מנהיגות נשים ארוכה הדרך“, אבל גם לדוגמה כשהרמנו בקהילה שלנו שוק בשקל, שהובל על ידי קבוצת נשים. זו היתה הצלחה מיידית. בעיני זה 90% בזכות סגנון המנהיגות בו ההובלה קרתה. היינו קבוצת נשים שעבדה ללא אגו, תחרות או מאבק על קרדיטים. בהובלה משותפת, תוך דיאלוג מתמיד על לקבלת החלטות מדויקות שיצרו הצלחה קהילתית משמחת, ולכידות חברתית אמיתית.

אחד האתגרים שלי היה תמיד להיות מנהלת וגם להישאר מי שאני, בראש ובראשונה אישה שמחוברת לחלקים הנשיים והגבריים שלה. היה לי קשה לראות שפעמים רבות מנהלות בצמרת מאמצות סממני ניהול גבריים

האם יש הבדל בין מנהיגות נשים למנהיגות נשית?

על פי התפיסה הרווחת,התכונות המאפיינות גבריות הן אסרטיביות, חשיבה לוגית, נחישות, כוחנות ושליטה. תכונות נשיות, על פי הסטריאוטיפ, הן הכלה, אמפתיה, רגישות, רכות ושיתוף. בין התפיסות הללו לבין מגוון הנשים והגברים בחברה כיום יש קשר, אבל לא חד חד ערכי. בכל אחת ואחד מאיתנו יש חלקים אישיותיים נקביים וזיכריים, בכולנו יש “ין ויאנג”.

ראשית חשוב ליצור בהירות בשפה:

 1. מנהיגות נשים = נשים בעמדות הנהגה והובלה, מהילרי קלינטון ועד אישה שמנהלת צוות.
 2. מנהיגות נשית = סגנון מנהיגות שכולל קווים של שיתוף ודמוקרטיה.

חשוב לזכור שבעוד האבחנה ‘נקבה’ או ‘זכר’ היא ביולוגית, הרי הקטגוריות ההתנהגותיות של ‘התנהגות נשית’ ו’התנהגות גברית’ הן יותר שרירותיות ומבוססות גם על סטריאוטיפים.

לאור תפיסות אלה הגדירו גם סגנון מנהיגות נשי וגברי, הנשען על הסטראוטיפים, וכן, מה לעשות, גם על גרעין של אמת שהיה בדברים הללו פעם, שהולך ומשתנה בתקופתנו אנו.

שאלה של סגנון

יש הרבה סגנונות מנהיגות, לא רק נשית וגברית. הספרות מדברת על סגנון מנהיגות מעצבת, מנהיגות מתגמלת, ועוד. מאמרים בספרות גם מתארים סגנון של ‘מנהיגות נשית’ ככולל מרכיבים כגון שיתוף, דיאלוג, דמוקרטיה, ערכיות, ליברליות.

ברגע שמכנים את החלקים הללו “מנהיגות נשית” עושים כמה נזקים:

 1. יוצרים סטריאוטיפ הפוך שעלול לצמצם נכונות של גברים להוביל בצורה מורכבת, מלכדת ומשתפת, ודוחקים אותם לסגנון הכוחני, וכחני, מתעמת.
 2. מגבירים את הסטריאוטיפים על נשים.

ולכן יש לעסוק בסגנונות מנהיגות המוגדרים על פי מגדר בזהירות רבה.

פרופיל מנהיגות אישי

נדירים המקרים בהם מנהלים מובילים כל הזמן באותה צורה. לכל אחד מאיתנו יש סגנון אישי, הקשור בפרופיל ובאישיות הייחודי שלו. אם מביטים על המודלים של מנהיגות ניתן לראות שאף אדם אינו מתאים במאה אחוז למודל, ולרוב מנהלים משלבים בין כמה סגנונות.

יתרה מזו – אם אתם רוצים להוביל בהצלחה, אני ממליצה לכם לשלב בין סגנונות מנהיגות בצורה גמישה, שתתאים לצוות שלכם, למטרה, ולאישיות היחודים שלכם. היכולת לנוע בין סגנונות מנהיגות בהתאם לנסיבות מבטיחה מנהיגות עוצמתית ואפקטיבית יותר.

בכל מקרה חשוב לזכור שסגנון לכאורה “נשי” יכול להיות בשימוש גם על ידי גברים המחוברים היטב לחלקים הזכריים והנקביים המצויים בכל אחד.

יתרונות המנהיגות הנשית

מנהלות ומנהלים במאה העשרים ואחת צריכים לדעת להוביל גם בסגנון משתף, כך הם מרווחים כמה דברים בעת והעונה אחת:

יוצרים מחויבות ותחושת בעלות ואחריות בקרב הצוותשימו לב שמדובר כאן בשלושה יתרונות שונים, המחויבות הגוברת של הצוות למשימה, הבעלות של הצוות על המיזם או הארגון, וכמובן לקיחת האחריות – על התוצאות.
מקבלים החלטות איכותיות יותר: מנהלים דמוקרטים אוספים את החכמה הקולקטיבית של הקבוצה ובדרך זו מתקבלות החלטות טובות יותר.
שומרים על האנרגיות לדברים החשובים: מנהלים משתפים יכולים גם לנוח ממעשה המנהיגות (שהוא מעייף כשלעצמו)
המחויבות ותחושת הבעלות מגבירות את האימפקט, כך המנהל המשתף מייצר שינוי בדרך של מעגלי השפעה מתרחבים. מנהלים משתפים מגבשים סביבם נבחרת של מנהיגים שותפי חזון, ופועלים יחד עמה. ואגב הנבחרת הזו יכולה ליצור מעגל שני של עשרות ומאות אנשים. אם כך לחלקים ה”נשיים” במנהיגות יש יתרונות וערכים מוספים אדירים לעולמנו. הסוגייה המעניינת כאן היא איך להטמיעם יותר ויותר בקרב מנהיגים, או איך לבחור מנהיגים כאלה, שיודעים להוביל בסגנון משולב.

נשים בעמדות מנהיגות

בחינת הנושא של “נשים מנהיגות” אינה צריכה לעסוק כלל בסגנון המנהיגות שלהן לפי מגדר, כמו שלרוב איננו מנתחים את סגנון המנהיגות הגברי או הנשי של ביבי נתניהו. היא כן צריכה לתת ביטוי לכך שנשים בעמדות הנהגה מתמודדות עם אתגר בסדר גודל גדול בהרבה מאשר גברים. הן נשפטות על מראן, התנהגותן, דבריהן, והכל ללא סלחנות ופעמים רבות עם אנטגוניזם ומעט מאד אמפתיה.

מצער אותי לראות כי פעמים רבות ה’תלייניות’ הגדולות ביותר הן נשים אחרות.בעיית מיעוט נשים בעמדות הנהגה פוליטית היא משמעותית וחשובה,לעתיד עולמנו. בלי נשים בעמדות הובלה – לא תהיה קדמה, הסיכוי לשלום פוחד, וכמובן נשים בעמדות הנהגה מביאות ערכים עסקיים וניהוליים מוכחים. יש צורך במבט מעמיק אל המורכבות, היתרונות, הקשיים, והעמקת העיסוק בשאלות של תקרות זכוכית, וכמה מהן פנימיות, מצוק זכוכית ואפלייה, וכיצד, בשם שמיים, מתקנים את זה?

שריל סנדברג, מנהלת בכירה בפייסבוק, מתארת בסרטון הנפלא בטד בדיוק חלקים מ”הדבר הזה” ממנו אנו סובלות מנסיונה בעולם העסקי, (תודה לשלומית קוטק) והנה גם למאמר בעקבות ספרה. 

ציטוט וחומרים נוספים

“ברגע שהאשה משתווה לגבר, היא עולה עליו” אמר סופוקלס, ואכן, נשים בעמדות ניהול ומנהיגות פעמים רבות מוכשרות מן הגברים המקבילים להן, ראו אמירתו של סופוקלס. וזו כנראה, התגלמות הבעיה.

פוסטים וחומרים נוספים:

 1. הרצאה בנושא מנהיגות נשים כוח מול עוצמה
 2. נשים – המין החזק חלש,
 3. מנהיגות משתפת,
 4. מנהיגות נשים – ארוכה הדרך + הרצאה בנושא
 5. סקירת ספרות ופורטל על מנהיגות נשים
 6. איזה סוד מנהלת את (סיגל אדר)

שלכם ובשבילכם

ד”ר מיכל חמו לוטם

כתיבה – אפריל 2013, עריכה – מאי 2016

Woman-218x300

3 תגובות
 1. יעל אברמן
  יעל אברמן אומר:

  כל הנושא של נשים ומנהיגות מרתק. הפוסטים שכתבת עליו העשירו אותי מאוד. תודה!

  הגב

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*