אושר לאומי ואישי

אושר היא בחירה, ובחירה בריאה. אינסוף מילים נכתבו אל זה כבר…. מלך בהוטן היה הראשון שהבין כי מעבר למדידת תל”ג יש למדוד אל”ג – אושר לאומי גולמי. היום כולנו מבינים כי איכות חיים חשובה לא פחות ואולי אף יותר מרמת חיים, ובישראל כבר החלו, כמו במדינות רבות בעולם, לפתח מדדי איכות חיים ואושר. 

ניק מרקס, שפיתח את ‘מדד הפלנטה המאושרת’, התבקש ממשלת אנגליה לחקור את הדברים שגורמים לבני האדם לאושר. בפרויקט מחקרי גדול שהוביל הוא מצא חמישה כלים מעשיים לאושר, ביניהם

  1. להיות מחובר לאנשים אהובים ומשמעותיים: חברות ואהבה הם הבסיס לאושר.
  2. להיות נוכח וערני: זה אינו דורש זמן, זו פשוט פרספקטיבה, איך לחיות את הרגע – לנשום, להתבונן, לצלם, לזכור שכל רגע הוא אינסוף.
  3.  להיות פעיל פיזית: הליכה, ספורט, יוגה, שחיה, אופנים – מה שעובד עבורכם.
  4. ללמוד לאורך החיים: הכוונה בלמידה היא מעבר לידע, למידה של מיומנויות חדשות כמו מתכון חדש לעוגה, תחביבים חדשים וכל דבר שימשיך את הצמיחה וההתפתחות הפנימית שלנו לאורך כל חיינו. 
  5. לתת: מחקרים מראים כי העונג בלתת גדול בהרבה מהעונג שבלקבל או לרכוש לעצמנו חפצים.

 

אושר לאומי ופרטי, צילום - ליטל שמר חיים

אושר לאומי ופרטי, צילום – ליטל שמר חיים

את הזמן שמתפנה אם נעבוד פחות אפשר להשקיע באהובינו, בספורט ופעילות פיזית, בנתינה, ובלמידה. ונתינה ונוכחות ערנית חלק מביטוי הרגשות שלנו על מנת שלא נתחרט, כי ברוני וור מצאה חרטות כגון הלואי ולא הייתי עובד כל כך קשה, או הלוואי והייתי נשאר בקשר עם חברים שלי. אז תעבדו פחות ותקפידו להיות מאושרים בחלק משמעותי יותר של חייכם.

אז הנה הקישור לסרטון המדליק של ניק מרקס, מומלץ בחום. 

חיים נכונים הם בחירה, וכך גם האושר. הסליחה והקבלה העצמית הן תנאי מקדים לבחירה זו, כי לעיתים לוקח חיים שלמים להבין שהכל בסופו של דבר בידינו. 

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*